האם זו אגדה?

עיקרי היוזמה

  1. היוזמה הערבית (המבוססת על היוזמה הסעודית) התקבלה בחודש מרץ 2002 ע"י 22 מדינות ערב שבליגה הערבית, והפכה את החלטות הליגה הערבית מ-1967 בחרטום ("לא לשלום, לא להכרה, ולא למו"מ עם ישראל"). היוזמה אומצה ע"י ועידת שרי החוץ של מדינות האיסלאם ואושררה ע"י הליגה הערבית לאחרונה ב-2012.
    לו הוצעה יוזמה כזו אחרי מלחמת ששת הימים, ישראל הייתה בודאי מאמצת אותה בשמחה!
  2. היוזמה הערבית מציינת במפורש "קץ הסכסוך", כינון "יחסים נורמאלים", "קץ לשפיכות הדמים", ובניית "שכנות טובה, ביטחון, יציבות ושגשוג לדורות הבאים", ומציעה שלום עם כל העולם הערבי והמוסלמי. לא שווה בדיקה?!
  3. ביוזמה הערבית ההסכמים הם עם מדינות ערב, והן אשר לוקחות אחריות לשמירה עליהם גם מצד הפלסטינים.
  4. לנו, הישראלים, קשה עם בעיית הפליטים. אך השימוש בביטוי "פתרון מוסכם" נותן לישראל מעין זכות וטו בנושא, ומאפשר גמישות (ראו באמרו על היוזמה) שתאפשר פיצויים כספיים.
  5. היוזמה קוראת לישראל להסכים למדינה פלסטינית שבירתה במזרח ירושלים, ולנסיגת ישראל לגבולות 1967. תקדים חילופי השטחים עם ירדן, ועקרונות אנאפוליס שסוכמו עם הרשות הפלסטינית ב-2007, נותנים סיכויים לחילופי שטחים, כך שהשכונות היהודיות בירושלים, למשל, יישארו בגבולות ישראל.
  6. ביוזמה הערבית יש פניה לממשלת ישראל ולעם ישראל. בהתאם, הפלסטינים פנו ב-20.11.08 לעם ישראל בפרסום היוזמה במודעות בשלושת העיתונים הגדולים בישראל. סמלי - אך חשוב, ולא היה עולה על הדעת עד לאחרונה.
« אמרו על היוזמה
bottom
*ציטוט ממודעה שפרסמה הרשות הפלסטינית ב"ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"הארץ" ב- 20.11.08